10 saniyede, 5 kelime ile kendinizi tanımlayın; sonra yazımı okuyun!

Önce kendinizi tanımladığınız 5 kelimeyi bir kenara yazın… Yazdınız mı? Yazarken değiştirmek istediğiniz ya da eklemek istediğiniz kelimeler oldu mu? Yoksa pek çok kişi gibi siz de kendinizi tanımlayacak kelime bulamadınız mı?

Küçükken ailelerimizden büyüklere saygıyı, uslu durmayı, ahlaklı ve dürüst olmayı; okullarımızda okumayı, yazmayı, dünyanın en uzun nehrini, bir dairenin çapını almayı; iş hayatımızda işimizin tüm inceliklerini, ekip olmayı öğreniyoruz… Ama hayatımız boyunca bize kim olduğumuzu, kendimize özel değerlerimizin ne olduğunu, yaşadığımız duygularımızın farkında olmayı, neyin bizi mutlu ettiğini ya da üzdüğünü anlamayı öğrenmiyoruz. Üstelik öğrenmediğimiz tüm bu bilgilerin anlamını yıllar sonra yanlış seçimler yapa yapa, depresyona gire çıka, kendimizi sorgulaya sorgulaya, onlarca kitap okuya okuya fark ediyoruz! Üzülerek yazacağım; hayatını nice sorun, mutsuzluk ve hayal kırıklığı ile geçiren ama neden olduğunu fark etmeyen o kadar çok kişi var ki!

Yazıma Yunus Emre’nin şu dizeleri ile devam etmek istiyorum. Çünkü çok güzel yazmış: “İlim ilim bilmektir… İlim kendin bilmektir… Sen kendini bilmezsen… Ya nice okumaktır!”

Peki, kendimizi nasıl bilebiliriz? Duygu ve düşüncelerimizi anlayarak, davranışlarımızın nedenlerini bularak, amaçlarımızın ve isteklerimizin farkına vararak, inanç ve değerlerimizi bilerek…

Burada kendinize sormanızı önereceğim sorular var… Bu soruların cevaplarının kendinizi tanımanıza çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

-Sizi en iyi tanımlayan 5 pozitif sıfat, 5 negatif sıfat hangisidir?

Bilgili - Değişken - Gayretli – Duygulu – Hareketli – Sabırsız - Uyumlu – Dayanıklı – Kararlı – Dengeli – Gerçekçi – Sadık - Hayalperest – Utangaç – İradeli – İçine kapalı – Şüpheci – Menfaatçi – Yardımsever – Kaba – Saygın – Çalışkan – Mutsuz – Korkak – Sakin – Akıllı – Asabi – Dağınık – Cesur – Düşünceli – Açık sözlü – Açık fikirli - Değişken – Duygusal – Huzursuz – Terbiyeli – Merhametli – Sıcakkanlı – Gamsız – Fedakar – İnançlı – Bağımlı – Hoşsohbet – Tutucu – Kötümser – Vurdumduymaz – Dikkatli – Maymun iştahlı – İdealist – Maceraperest – Saygılı – Sevgi dolu – Kıskanç – Bencil – Dik kafalı – Müşkülpesent – Ehl-i keyif – Başarılı – Özgür – Neşeli – Komik – Titiz – Cimri – Temiz – Çılgın – Ketum – Meraklı – Cabbar – Girişimci – Karizmatik – Gizemli – Yaratıcı…

-Hangi pozitif sıfatlara sahip olmak isterdiniz?
-Hangi negatif sıfatlarınızdan kurtulmak isterdiniz?
-Bir, iki arkadaşınız veya ailenizden bir, iki kişiye sizi size anlatmalarını isteyin.
-Kendiniz ile ilgili üç hayal kurun.
Şimdi, yazımın başlığına tekrar dönelim:
10 saniyede, 5 kelime ile kendinizi tanımlayın…
Tanımlayanlar; belki yazımdan kendileri için farklı bir bakış açısı bulmuşlardır…