4 Basit Adımla Empati Becerilerinizi Geliştirin

Yaşamın çok gürültülü ve dikkat dağıtıcı olduğu günümüzde, çevremizde neyin olup bittiğini hissetmek gittikçe daha zor bir hâl alıyor. Söz konusu diğer insanların içinde bulunduğu ruh hâli ya da verdikleri tepkiler olduğunda da aynı durum geçerli. Etrafımızdaki insanları anlama ve onlarla empati kurma becerimiz körelmiş durumda. Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, günümüzdeki üniversite öğrencilerinin 1980 ve 1990lı yıllardaki öğrencilere nazaran %40 daha az empati gösterdiğini ortaya koyuyor.

Empatinin sosyal ilişkiler ve liderlik becerileri için son derece önemli olduğunu bugün biliyoruz. İnsanlar anlaşılmış hissettiklerinde duydukları güven de artıyor. Empatinin her ne kadar köreldiğini söylesek de, bu geliştirebileceğimiz bir beceri. Zihnimizi meşgul eden ve dikkatimizi dağıtan şeylerden yeri geldiğinde uzaklaşır ve iletişim hâlinde olduğumuz insanlara odaklanabilirsek, empati kurmaya başlayabiliriz. Empatinizi ve böylelikle kurduğunuz ilişkileri de beraberinde güçlendirecek birkaç adımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1.    Duygusal farkındalığınızı geliştirin.
Duyguları tanımak ve isimlendirmek, bir duygu durumunun içinde olduğumuzda yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi daha iyi analiz etmemizi sağlıyor. Mutluluk, öfke ya da hayal kırıklığı gibi hislerin bedenimizdeki ve davranışlarımızdaki etkisini gözlemleyebildiğimizde, karşımızdaki insanın da hangi duygu durumu içerisinde olduğunu fark etmemiz kolaylaşır. 

2.    Kitap okuyun.
Araştırmalar roman okuyan insanların duyguları tanıma ve empati kurma becerilerinin diğerlerine göre daha gelişkin olduğunu gösteriyor. Roman boyunca karakterlerin duygusal ve düşünsel süreçlerini takip edip verdikleri kararlara ve gösterdikleri gelişimlere hakim olmak, bu karakterlerle empati kurmayı öğrenip kendi hayatlarımızda da benzer süreçlerin daha farkında olmamızı sağlıyor.

3.    Dinleyin ve izleyin.
Bir kişiyle konuşurken ya da yeni bir ortama girdiğinizde, bir süre sessizliğinizi koruyup olan biteni gözlemlemeyi deneyebilirsiniz. İnsanların mikro-ifadelerini ve beden dillerini takip etmek, birbirileriyle kurdukları ilişkileri anlamaya çalışmak ve tüm bunlar için aktif bir çaba sarf etmek, iletişimin ilk bakışta görünmeyen alt katmanlarına inmemizi sağlar.

4.    Anda kalın.
Empati kurmamızın önündeki belki de en büyük engel, zihnimizin neredeyse her zaman bir şeylerle meşgul olmasıdır. Karşınızdaki kişi size bir şey anlatırken “Gecikeceğim, trafik saatine kalacağım” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunu düşünmek esasen bencilce bir şey değil, elbette yolda uzun zaman geçirmek ve eve yorgun argın gelip yemek hazırlamak sizi yıpratacaktır. Ancak biriyle konuşurken, bir seçim yaptığınızı hatırlamalısınız. Kibarca “Şu anda çıkmam gerekiyor, seninle yarın konuşsak olur mu?” diye sormayı ve evinize erken dönmeyi seçebilirsiniz. Kalıp sohbet etmeyi seçtiyseniz, geç kalma fikri üzerinde düşünüp durmak size bir fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden tüm odağınızı iletişime ve sohbet ettiğiniz kişinin duygularına verin. Anda kalın ve sözcüklerin arkasındaki ipuçlarını fark etmeye başlayın. Meditasyon yapmak bunun için çok güzel bir egzersizdir. Sessiz bir ortamda birkaç dakika boyunca gözlerinizi kapayıp zihninizi düşüncelerden uzaklaştırmaya çalışmak, günlük hayatınızda çok işinize yarayacak bir pratik olabilir.

Bu dört adımı atarak kurduğunuz tüm ilişkilerde size faydası dokunacak, iş hayatınızda daha uyumlu takımlar kurmanızı ve takibe değer bir lider olmanızı sağlayacak becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Empati becerileri üzerinde çalıştığımız eğitimler hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.hayatinritmi.com.tr/tr/empati-yetkinligi-gelistirme,91 sayfasını ziyaret edebilir, [email protected] adresi üzerinden benimle ve ekibimle iletişime geçebilirsiniz.