Amaçlı Bir Yaşam Sürmek Nasıl Mümkün Olur?

Bir amaca sahip olmanın, yataktan kalkacak ve yeni doğan gün için heyecanlanacak bir sebebimiz olmasının bize nasıl bir tatmin getirdiğini anlayabiliyoruz. Farkında, bilinçli ve amaçlı yaşadığımızda günlerimizin dolu dolu geçtiğini, verimli olduğumuzu hissediyoruz. Sayısı gitgide artan, köklü araştırmalar ise amaçlı bir yaşamın uzun bir ömrün de habercisi olduğunu gösteriyor.* Gündelik hedeflerimizi, hatta kendi kişiliğimizi de aşan; insanlığa, dünyaya, gelecek nesillere yönelik bir sorumluluk hissinin peşinden gittiğimiz bu amaçlara Six Seconds’ta biz Asil Hedefler diyoruz. Asil Hedeflerimizi nasıl keşfedebileceğimizi, bunlara nasıl yönelebileceğimizi ve nasıl yolda kalabileceğimizi biraz konuşalım.

 

Asil Hedef Nedir?

Asil Hedef, tüm yaşamımızda izlerini gösteren, bize yön veren bir amaçtır. Sahip olduğumuz vizyonun ve taşıdığımız değerlerin çizdiği genel bir çerçeve olarak nitelendirebiliriz. Asil hedefler başlayıp bitirebileceğiniz ve yapılacaklar listenizin yanına “tamamlandı” işaretini atabileceğiniz bir şey değildir. Yaşam boyu sürecek, bitiş noktası olmayan bir “varoluş biçimidir”. Dışa dönüktür; benliğimizi aşar, bizi çevremizle ve diğer insanlarla bütünleştirir. Bir iş birliğinden beslenmeyi de gerektirir.

 

Asil Hedefler Neden Önemlidir?

Mark Twain’in çok anlamlı bulduğum bir sözü var: “Doğdunuz gün ve ‘nedeninizi’ bulduğunuz gün yaşamınızın en önemli günleridir.”

Asil Hedefler hayatımıza anlamı ve bütünlüğü getirir. Kendimizi aşmanın, bir bakıma “ölümsüz” olmanın yoludur, çünkü bizi ilerlemeye ve arkamızda başkalarına dokunacak bir birikim bırakmaya sevk eder.

Asil Hedefimiz hakkında net olduğumuzda, hayat amacınıza zarar vermediğimizden emin olmak için günlük seçimlerimizde özenli davranırız. Odaklanmayı daha kolay sürdürür, insanlara ilham veririz.

 

Asil Hedeflerimizi Nasıl Bulabiliriz?

Her birimizin gönlünde yatan, dünyaya bakışına, becerilerine ve algılarına göre değişen, “Hayata bunun için geldim” diyebileceğimiz büyük bir amaç vardır. Bu amacımızı keşfedebilmek için şu sorulara cevap vermeye çalışalım:         

 • Sizin için gerçekten önemli olan nedir?
 • Temel değerleriniz ve prensipleriniz nelerdir?
 • Başkaları, şirketiniz ve toplumunuz üzerinde bırakmak istediğiniz etki nedir?
 • Arkanızda nasıl bir miras bırakmak isterdiniz?
 • Çocukluğunuzda ya da gençliğinizde “Büyüdüğünde ne yapacaksın?” sorusuna ne yanıt veriyordunuz?
 • Nasıl bir dünya görmek isterdiniz?
 • Egonuzun sınırlarının dışında, tüm dünya ya da insanlık için sunabileceğinizi düşündüğünüz becerileriniz, meziyetleriniz nelerdir?

 

Asil Hedeflerimize Nasıl Yönelebiliriz?

Hayat amacınızın ne olabileceğine, kendinizi ne yaparken mutlu ve tamamlanmış hissettiğinize dair fikir edindikten sonra, sıra bu hedeflere yönelmeye geliyor. Söylediğim gibi, Asil Hedefler bir varoluş biçimidir. Günlük seçimlerimizi derin amacımız ile ilişkilendirerek bu doğrultuda ilerleyebiliriz.

 • Yaşamınızda olumlu bir iz bırakmış, tanıdığınız veya uzaktan bildiğiniz bir kişiyi düşünün. Bu kişinin ne gibi karakter özelliklerine sahip olduğunu ve hangilerini kendinizde görmeyi isteyeceğinizi düşünün. Bu özelliğe sahip olmak için nasıl bir eylemde bulunurdunuz? Bir kişiyi rol model almak, kendi değerlerinizi göz önünde bulundurmanıza yardımcı olacaktır.
 • Bir rutin belirleyin. Her sabah uyandığınızda bir bardak suyunuzu içerken gününüzü ve önünüzdeki süreci düşünmek, o günkü planlarınızın Asil Hedeflerinizle ne şekilde ilişkilendiğini gözden geçirmek iyi bir başlangıç olabilir.
 • Günlük ya da ajanda tutun. Ben, Asil Hedefim doğrultusunda ilerlememi sağlayacak tüm eylem adımlarını kısa, orta ve uzun vadeli hedefler olarak önümde çizmeye ve bugün bunlar için ne yaptığımı düşünmeye önem veriyorum. İlerlememi kaydetmem de geriye dönüp baktığımda kat ettiğim yolu görmemi sağlıyor, böylece devam etmek için gereken içsel motivasyona bağlanabiliyorum.
 • Asil Hedefin en önemli işlevlerinden biri, karar alma mekanizmanız üzerindeki etkisidir. Karar alırken kendinize şunu sorun: “Bu benim Asil Hedefimi nasıl etkilerdi?”

 

Duygusal Zekayı keşfedip bu konuda derinleştikçe, sahip olduğum özellikleri, beynimin nasıl çalıştığını ve neleri önceliklendirdiğini anladıkça Asil Hedeflerim konusunda da önemli bir netlik kazandım. Daha farkında ve bilinçli adımlar atıyor, engin bir amaç hissini eylemlerimde yaşıyorum. Siz de hedeflerinize yönelirken daha sağlam adımlar atmak için dünyanın ilk ve en büyük EQ organizasyonu olan Six Seconds metodolojisine ve modeline dayanan, bilimsel ve pratik bir altyapı ile uygulanabilir bir yol haritası çizmek isterseniz koçluk hizmetimden faydalanabilirsiniz.

*doi:10.1001/jamanetworkopen.2019.4270