Başarılı İnsanları Diğerlerinden Ayıran 6 Özellik

Bugüne kadar birçok farklı sektör ve alandan çok çeşitli kurumlar ve kişilerle birlikte çalışma şansına eriştim. Bu insanların yaptıkları işler, yönettikleri süreçler birbirinden her ne kadar farklı olsa da başarılı bir yaşamın ve kariyerin ardında genel olarak benzer sebeplerin yattığını görmek mümkün. Bu kişilerin kendilerine has ve ciddi bir değer katan pek çok niteliği olmakla birlikte sahip oldukları bazı yaklaşımlar ve değerler şaşırtıcı derecede ortak. Ben de gözlemlerim sonucunda fark ettiğim bu ortak özellikleri ilham vermesi adına sizlerle paylaşmak istiyorum. 

1- Bir Vizyona Sahip Olmak

Hangi sektör veya hangi alan olursa olsun yapmakta olduğumuz iş için öncelikle genel bir yaklaşım ve yol haritası oluşturmak atacağımız adımların başında gelir. İyi bir lider veya başarılı bir insan olarak tanımlayabileceğim birçok kişinin hayatları ve işleri için hem uzun hem de kısa vadeli tasarımları olduğunu söyleyebilirim. Bu insanların her gün aynı doğrultuda yol alabilmelerini sağlayan şey, sahip oldukları vizyonlar.

2- Sizi Besleyecek Bir Çevre Yaratmak

Birlikte yol alacağımız insanlar hem bilerek hem de farkına bile varmadan karşılıklı olarak besleneceğimiz kişilerdir. Dolayısıyla yol arkadaşlarımız bizim ulaşabileceğimiz potansiyeli de belirlemiş olur. İşinin ehli, özenli ve kendini geliştirmeye açık insanlar ile atılacak adımlar ve geçirilen süre her daim kalitelidir ve başarıya yönelik sonuçların zeminini oluşturur. 

3- Hatalardan Öğrenmek ve Yeniden Denemek 

Bahane bulmak ya da suçu bir başka yerde aramak yerine öncelikli olarak kendi hatalarımıza yönelmek ve bunlar üzerinden çıkarımda bulunmak önemlidir. Yapılan her bir hata aynı zamanda başarıya giden yolda da önemli bir basamaktır. Hatalarımızı kabullendikten sonra ise bunun yükü bizi hareketsizliğe itmemeli. Her zaman yeniden denemek ve hataları bir sonraki seferde düzelterek daha iyi sonuçlar alabileceğimizi bilmek başarının bir başka altın kuralıdır.  

4- İyimser Bir Bakış Açısına Sahip Olmak 

Yenilikçiliğe ya da istikrara dayalı birçok başarı hikayesinin ardında başkalarının imkânsız dediği, saçma bulduğu, ihtimal vermediği fikirlere baş koyan, gerektiğinde risk almayı bilen insanlar vardır. Karamsarlığa kapılmamak, sahip olduğumuz becerileri ve içinde bulunduğumuz koşulları iyi değerlendirip kendimize güvenmek, ihtimale ve proaktifliğe dayanan olumlu bir yaklaşımı benimsemek her girişimimizde bize fayda getirecektir.

5- Öğrenmeyi Bir Yaşam Biçimi Haline Getirmek

Bilişsel yetilerimizi geliştirmek adına verdiğimiz çabaların ve ayırdığımız zamanın ötesinde, öğrenme yaşamın her anında ve her şekilde gerçekleşebilmelidir. Başarılı insanlar karşılaştıkları her şeyi ufuklarını genişletecek bir kaynak olarak görür. Başkalarından ve geçmişten öğrenirler, okurlar, seyahat ederler ve kendilerini daha çok tanırlar. Bu onların kendilerini her gün aşmalarına yardımcı olur.

6- Sahip Olduklarının Değerini Bilmek   

Sürekli daha iyi bir noktaya ulaşmayı hedeflemek ve vizyonumuz doğrultusunda ilerlemeye devam etmek elbette önemlidir. Fakat bununla birlikte bakış açısındaki bir farklılığın da altını çizmek istiyorum. Tüm süreç boyunca kötü giden her şeyden şikâyet edebilir ya da sahip olduğunuz güzel şeyler için minnet duyabilirsiniz. Bu bir seçimdir. İçinde bulunduğumuz anda, oraya gelmeyi bir zamanlar ne kadar istediğimizi hatırlamak ve mutlu olmayı seçmek bizi dengeli bir zihin ile yolda tutar. Biz bir şeylerin değerini bilmeyi tecrübe ettikçe hayatımızın daha da bereketli olacağını görebiliriz.