Benzersiz Etkileşim, Mucizevi Etki:

“Tango”, Duygusal Zeka ve Koçluk!

 

Eğer profesyonel koçsanız mutlaka Tango öğrenmenizi öneririm. Çünkü aşkın dansı olarak bilinen “Tango” koçluğun en önemli yetkinliklerinden biri olan duygusal zekayı geliştiriyor.

Başarılı bir koçluk performansı için çok önemli bir yetkinlik, koçluk varlığıdır. Bunu en iyi ifade eden yaklaşım ise anda dans etmek (dancing in the moment) olarak ifade bulur. 8 yılı eğitmenlik, 18 yıllık Tango dans geçmişim,partnerimle anda kalma, partnerime ve sürece odaklanma konusunda büyük katkı sağladı.

Tango bir yandan ritm algısı, bağlantı, estetik kavramlarını diğer yandan da planlama, denge unsurlarını barındırır. Böylece beyninizin bütününü harekete geçirir ve duygusal zekanın kapasitesini artırmada önemli rol oynar.

Kendi üzerinizde bilinçli bir koçluk çalışması ile Tango size kendinizle ilgili önemli farkındalık oluşturmanızı sağlar. Eğer bu çalışmayı Six Seconds Duygusal Zeka modeli ve araçları ile yürütürseniz alacağınız katkı paha biçilmez olacaktır. Çok iyi biliyorum çünkü, ben de bu yaklaşımla çalıştım.

“Tango”nun Duygusal Zeka’ya etkileri:

Tango hem duygusal zeka gelişimini hem de koçluk becerilerinizi doğrudan ve dolaylı olarak pozitif olarak etkilemektedir. Duygusal Zeka duygu ve düşüncenizi kendiniz ve çevreniz için en iyi sonuçları üretmek adına harmanlama kapasitesidir. Tango ise bu yönde sizi keyifle geliştirecek derin bir araçtır.

 

Sonuç olarak;

Tango Duygusal Zeka’yı besleyen, Duygusal Zeka da koçluğa önemli katkı sağlayan bir zenginliktir.