Bir Konuşma Nasıl İlham Kaynağınız Olur?

Eşsiz bir varoluş ödülü… Benzersiz bir evrensel araç… Bence konuşmak, çok özel bir yetkinlik.

Hele bu yetkinliği duygu ve düşüncelerimizi, hayallerimizi, fikirlerimizi, yaşadıklarımızı, bildiklerimizi paylaşmak için kullanıyorsak çok daha özel bir yeri hak ediyor! Konuşma aynı zamanda dinleyenin duygu ve düşüncelerine dokunup mutlu ediyor, gönlünce düşündürüyor, hayatını anlamlandırıyor ve dinleyene ilham ve motivasyon kaynağı oluyorsa, üstüne daha fazla söz yok!


Ralph Waldo Emerson “Konuşma; ikna eden, dönüştüren ve merak uyandıran güçtür.” diyerek konuşmanın önemini bildiriyor.


Bir konuşma ilham kaynağı olabilir mi? Kesinlikle olur… Tek püf noktası, konuşmanın ilham kaynağı olabilmesi için dinleyenlerin duygularını harekete geçiriyor olması… Çünkü “duygular insanları, insanlar da performansı harekete geçirir.” Six Seconds. Bu sayede konuşmacı ile dinleyici arasında kurulan bağ dinleyiciye gerçek ilham kaynağı oluyor.


Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır. – Platon


Kimi zaman çocuğu ile konuşan bir baba, kimi zaman öğrencisi ile konuşan bir öğretmen, kimi zaman yüzlerce kişiye hitap eden bir siyasetçi duygularını akıl süzgecinden geçirerek konuşursa dinleyenlerin duygu ve düşüncelerine yeterince dokunarak etki yaratır.


Burada “empati”den bahsetmeden geçemeyeceğim. Empati karşınızdakinin duygusunu fark ederek ona uygun yanıt vermektir. İyi bir konuşmacı konuşmasını hazırlar ve sunarken bu yetkinliğini en üst düzeyde kullanır.


Geçtiğimiz aylarda Ünsped Gümrük Müşavirliği’nin Çalışan İletişimi ve İş Yeri Mutluluğu Komitesi öncülüğünde gerçekleşen Aydınlatma Buluşmaları'nda “Etkili İletişim için Empati” başlıklı bir konuşma yaptım… Konuşmamda etkin iletişim ve empatiyi anlatmadan önce dinleyenlere nasıl daha fazla ilham kaynağı olurum, motivasyonel konuşma yaparım diye çalıştım. Konumu firmanın sektörünü ve onların duygu ve düşüncelerini düşünerek yaptım. Amacım; konuşmamla onlara yeni bakış açıları kazandırmak dışında dinleyenlerin de düşünmelerini sağlamaktı.

Örneklerle destekleyerek, vücut dili, ses tonu ve mimiklerle güçlendirdiğim dinleyenlerin duygu ve düşüncelerine dokunan bir konuşma gerçekleştirdim.


Evet, bir konuşma ile yaşamı öğrenemezsiniz; bir konuşma ile yaşamın kıvılcımını ateşleyebilir, kendinize ilham kaynakları yaratabilirsiniz…