Daha Verimli Bir Gün Geçirmek İçin Yapılabilecek 6 Şey

Özgür irade sahibi biz insanlar için, her şey olduğu gibi verimlilik de bir seçimdir. Biz bu seçimi nasıl yaptığımızın farkında olabiliriz ya da olmayabiliriz. Belki de neden-sonuç ilişkilerini iyi kuramıyoruz, bir sebepten kontrolü elimize alamadığımızı düşünüyoruz.

Nasıl bir çalışma ortamında, nasıl bir ruh hâlindeyken ya da günün hangi saatlerinde en verimli çalıştığınız gibi konular tamamen kişisel olabilir ve bunları keşfetmek önemlidir. Ben de bu yazımda hayatında verimliliği yakalamış kişilerin ortak özelliklerinin yanı sıra, kişisel kriterlerinizi keşfetmek için yapabileceklerinizi paylaştım.

  1. Sabah Rutini

Güne nasıl başladığımız her şeyi değiştirebilir. Alarmı dört kez erteledikten sonra zar zor yataktan çıktığımız, aceleyle hazırlandığımız, bir-iki şeyi de evde unutup kendimizi dışarı attığımız günleri hepimiz yaşarız. Hayatımızda bu karmaşayı en aza indirgemek için yapabileceğimiz en önemli şey güne nasıl başladığımız konusunda bilinçli olmak olabilir. Bize iyi gelen bir sabah rutinini bulup bunu tekrarlamak, verimlilik için gerekli olan olumlu alışkanlıkların ilk adımı olabilir. Bir güne güzel başlamanın getireceği motivasyon da bir o kadar kıymetlidir.

  1. Odak

Odağımızın belli sınırları vardır. Bu sınırlar kişiden kişiye değişmekle birlikte, dikkatimizi dağıtan belli başlı şeyler olduğu açık. Bunlar çalışma ortamımızın düzeni ya da telefonumuza gelen bildirimler gibi dış uyaranlar da olabilir, aynı anda birden fazla işi yapmak veya bir işten diğerine geçmek gibi kendi kararlarımız da. Bir uğraşta hangi koşullarda başarılı olabildiğimize dikkat etmek, dikkatimizi dağıtan uyaranları gözümüzün önünden kaldırmak ve odaklanacağımız belirli pencereler yaratmak iyi bir fikir olabilir.

  1. Planlı Molalar

Odaktan ve odaklanacağımız zaman aralıklarından bahsettiğimizde, elbette molaları ele almak da bir sonraki adımı oluşturuyor. Odağımızın dağılmasının ve başka şeylere – örneğin telefonumuza – bakmaya başlamamızın temel sebeplerinden biri aslında canımızın sıkılması ve kendimize dinlenecek alanı yaratmış olmamamız. “İşi bitirene kadar kalkmayacağım” gerçekçi bir ifade olmayabilir. Bunun yerine elinizdeki görevi parçalara bölün ve ilgilenmek istediğiniz her ne varsa ona bakacağınız, aramalarınıza döneceğiniz ya da bir kahve hazırlayacağınız molaları önceden belirleyin. Bu konuda daha detaylı öneriler paylaştığım şu yazıma da göz atabilirsiniz.

  1. Kendimize bir Ödül Vermek

Uzun vadeli başarılar ve sürdürülebilir verimlilik için içsel motivasyonun ve hedeflerimize ulaşmanın getirdiği tatminin önemi çok büyük. Yine de kimi zaman, gündelik olarak bizi hareket hâlinde tutacak, çalışmaya devam etmemiz için bizi motive edecek başka faktörleri de göz önünde bulundurmak iyi olabilir. Takvimimize bakıp bizi mutlu eden şeylere zaman ayırmak önemlidir. “Bugün 10 sayfa kitap okuyacağım”, “Çarşamba günü kuzenimle kahve içeceğim” ya da “Pazar günleri bir yoga dersine başlayacağım” gibi. Böyle ufak ama anlamlı ödüller, hem bizi besleyecek hem de heyecanımızı sürdürecektir.

  1. Fiziksel Aktivite

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözüne hepimiz aşinayız. Peki, bedenimize gerçekten ne kadar önem veriyoruz? Bedenimizi dinlemek, onun bize verdiği uyarıları fark etmek ve onu doğru bir şekilde beslemek son derece önemlidir. Çoğumuz bir bilgisayarın, masanın başında uzun saatler geçiriyoruz, kimi zaman yerimizden kalkmayı unutuyoruz. Ya da tüm gün ayakta duruyoruz ama, pozisyonumuzun farkında olmayabiliyoruz. Bilinçli bir aktivite ile bedenimize iyi gelecek bir hareketlilik içerisinde olmak, bu değerli makineyi işler kılacaktır. Size en uygun yöntem her neyse, takviminizde ne kadar yer ayırabiliyorsanız, bunu bulun ve aksatmayın.

  1. Değerlendirme ve Niyet Koyma

Her bir gün, farklı öğrenmeleri beraberinde getirir. Bir gününüz beklediğiniz gibi gitmese bile, başınıza gelenlerden çıkarabileceğiniz pek çok sonuç vardır. Gününüzü tam istediğiniz gibi geçirdiğinizde bunu nasıl başardığınızı tartmak ya da pek verimli bir gün olmadıysa bunun nedenlerini araştırmak önemlidir. Bu içgörülere ulaşmak ve ertesi gün için niyet koymak üzere her akşam biraz vakit ayırın.