Gör ve Yap Yasası ile Etkili Liderlik

“Gör ve Yap Yasası” ile Etkili Liderlik

Son birkaç haftadır, işlerimin büyük kısmının online olmasını fırsat bilerek vaktimin çoğunu Ayvalık’ta geçiriyorum. Bu süreçte, oğlumun peşinden bolca koşturma şansına da eriştim.

Her çocuk gibi, Yaman da inatçı ve istediğini yaptırmayı iyi biliyor. Tutarlılığınızdan ödün verdiğinizde, artık her şey için çok geç oluyor. Bir kez çikolata yemesine izin verilirse, “Ama o zaman izin vermiştin, şimdi ne farkı var ki” diye ısrar ediyor. Beni kahve içerken gördüğünde “Hani kahve zararlıydı? O zaman ben de içeceğim” diye sorguluyor. Çocuklar sözlerinizden değil, davranışlarınızdan etkileniyor ve onları taklit ediyor. Bir nevi “gör ve yap” yasası.

Gör ve yap yasası, liderlik için de geçerli. Bir liderseniz, siz bunu isteyin ya da istemeyin, etrafınızda kendi tavırlarınızı görmeye başlayacaksınız. Sizinle birlikte çalışan kişiler davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı benimseyecek. Bu, beynimizin yapısı ile ilişkili. Ayna nöron dediğimiz hücreler, günlük olarak en çok karşılaştığımız, yetkili konumda gördüğümüz ya da değer verdiğimiz insanların yaptıklarını tekrar etmemizle sonuçlanan sinirsel yollar yaratıyor.

Bunun liderlik için güçlü etkileri vardır. Çevrenizdeki insanlar, siz ne yaparsanız gözlemeye ve istemsizce bunları ya da benzer tavırları tekrarlamaya başlayacaktır. Bu şu anlama gelir:

  • E-postalarınıza geç dönüş yaparsanız, insanlar da özen göstermemeye başlayacaktır.
  • Toplantılara geç kalırsanız, insanlar da toplantılara geç kalacaktır.
  • Olumsuz geri bildirimlere öfke, savunmacı bir tavır ya da inkâr ile yaklaşırsanız, insanlar da eleştirilere tepkisel ve alıngan bir yanıt vereceklerdir.

Bu, ciddi ve kötü haber. Neyse ki, olumlu davranışlar sergilemeyi seçtiğinizde bunun geri dönüşünü de alacaksınız. Gandhi’nin “Dünyada görmek istediğiniz değişim siz olun” sözüyle kastettiği gibi, siz çevrenizde nasıl bir etki ve ruh hâli yaratırsanız, bunların tekrarlandığını göreceksiniz:

  • Alçakgönüllü ve minnettarsanız, ekibiniz de alçakgönüllü ve minnettar olacaktır.
  • Çevrenizdekilere sıcakkanlı ve ilgili bir yaklaşımınız varsa, insanlar da önemsemeyi ve yakınlık göstermeyi seçeceklerdir.
  • Zor süreçlerde dahi serinkanlı davranabiliyor, kaygılarınızı iyi yönetiyorsanız; insanlar da bu tavrı benimseyecek, işler kızıştığında korku ile değil, sağduyu ve ölçülülük ile tepki vereceklerdir.

Organizasyonunuzun kültürüne ya da ekip arkadaşlarınıza dair değişmesini umduğunuz şeyler varsa, işe kendinizi değiştirerek başlayın. Yeni bir standart belirleyin. Bu, dünyanızı değiştirmek için yapabileceğiniz en güçlü şeydir.

Unutmayın, liderler örnek alınan kişilerdir. Hareketleriniz, sözlerinizden çok daha yüksek yankılanır. Kurumunuzu ve ekip arkadaşlarınızı bir sonraki seviyeye taşımak için gerekenleri kişiliğiniz ve tutumlarınızda yaşatıyorsanız, bu hedefe doğru hep birlikte ilerleyebilirsiniz.