Hayal Kırıklığı ile Baş Etmek İçin 5 Etkili Adım

Hayal kırıklıkları yaşamın kaçınılmaz bir parçasıdır. Bilinmezlikler ve öngörülemeyen senaryolarla dolu bir hayatta, işlerin istediğimiz gibi gitmediği pek çok durumla karşılaşabiliriz. Hayal kırıklıklarını önlemek için yapabileceğimiz bazı şeyler olabilir, kimi durumlarda ise biz elimizden geleni yapsak da bir şeyler ters gidebilir. Böyle durumlarda bizi diğerlerinden ayıracak değişken, ne kadar dayanıklı olduğumuz ve yılmazlık gösterebildiğimizdir.

 

 1. Duygularınızı kabul edin, bunlar hoşunuza gitmese bile.

Hayal kırıklığı hissetmesi keyifli olan bir duygu elbette değildir, ama bu da son derece doğal ve hepimizin dönem dönem yaşadığı bir duygudur. Hislerinizi inkâr etmeye ya da bastırmaya çalışmak, veya bunu hemen şimdi aşmanız gerektiğini düşünmek durumu olduğundan kötü bir hâle taşıyabilir. Duygularınızı kabul etmeniz, bunları çözümlemenizin ve biraz daha iyi hissetmenizin ilk adımıdır.

 • Duygunun adını koyun: Hayal kırıklığı ile bağdaşan hisler nelerdir? Kızgınlık? Üzüntü? Endişe? Ne hissettiğinizden emin değilseniz, bir an için durun. Düşüncelerinizi ve bedeninizin verdiği tepkileri anlamaya çalışın. Nefes alın. Olası hisleri bir kağıda yazabilirsiniz.
 • Duygunuzu onaylayın. Bu hissin doğal olduğunu hatırlamak ve durumu kabullenmek için kendinize şunları söyleyebilirsiniz:

“Böyle hissetmemde sorun yok.”
“Herkesin böyle hissettiği zamanlar olur.”

 • Kendinize bir dostunuza davrandığınız gibi davranın. Bir arkadaşınız hayal kırıklığı yaşıyor olsa, ona neler söylerdiniz?
 • Bu hissin de geçeceğini unutmayın. Hiçbir duygu gibi, hayal kırıklığı da kalıcı değildir. Sonsuza kadar böyle hissetmeyeceğinizi kendinize hatırlatabilirsiniz.

 

 1. İçinde bulunduğunuz durumdan ne öğrenebileceğinize bakın.

Hayal kırıklığı, olmasını istediğimiz bir şey gerçekleşmediğinde yaşadığımız bir duygudur. Kimi zaman bu tecrübenin sebebi şansımızın yaver gitmemesi kadar basit ve irademiz dışı olabilir. Kimi zaman ise, beklentilerimizi ya da planlarımızı gözden geçirmemizi gerektiren bir durumla karşı karşıyayızdır. Durum böyleyse, kendimize şunları sorabiliriz:

 • “Beklentim gerçekçi değil miydi?”
 • “Bir sonraki sefer neyi farklı yapabilirim?”
 • “Bu durumu etkileyen faktörler nelerdi? Tüm değişkenleri görebiliyor muyum?”
 1. Suçlama psikolojisinden çıkın.

Sorunu ister kendinizde, ister üçüncü bir kişide görüyor olun, suçlama psikolojisinde takılıp kalmanın kimseye bir faydası yoktur. Belki bir hata yaptınız, belki karşınızdaki kişi sizİ yarı yolda bıraktı… Belki de bir dizi aksaklık yaşadınız ve sanki tüm dünya size karşıymış gibi, hiçbir isteğinize ulaşamadınız.

Durum ne olursa olsun, yapıcı tarafta kalmayı seçmek elimizdedir. İkinci adımda söz ettiğim durum değerlendirmesini yaptıktan sonra, suçlama aşamasından çıkmak önemlidir. Suçlayıcı bir düşünce tarzı size negatif kalmaya zorlar. Onun yerine, ister kendimize ister başkalarına karşı kabullenici ve empatik bir bakış açısı benimsemek pozitif tarafa odaklanmamıza ve geleceğe bakmamıza olanak tanır.

 1. Planlarınızda esnek olmaya çalışın.

Esnek olmayı öğrenmek, değişimler ve beklenmedik sürprizlerle dolu yaşantımızda edinilmesi gerek en önemli niteliklerden biridir. Biz planlarımızda esnek kalabilir ve farklı olasılıklara yer açabilirsek, bir şeyler istediğimiz gibi gitmediğinde daha çevik bir şekilde hareket edebilir ve duruma daha kolay uyumlanabiliriz.

Bir B planı yaparak seçeneklerimizi çoğaltmak ya da işler planladığımız gibi gitmediğinde ortaya çıkan pozitif durumları düşünmek esnek olmamızı kolaylaştırabilir.

 1. Hevesle bekleyeceğiniz yeni planlar düşünün.

Bir şeyler istediğimiz gibi gitmediğinde yaşadığımız o üzüntü ve kırgınlık halinden bizi çıkarabilecek belki de en güzel şey, hevesle bekleyeceğimiz diğer planlarımıza odaklanmak olabilir. O an içinde bulunduğumuz umutsuzluğun geçici olduğunu ve hayatta karşımıza başka güzellikler çıkacağını kendimize hatırlatmak için bu iyi bir yoldur.

Küçük adımlarla başlayın. Bir anda hayatınızı değiştirmenize ya da bir yurt dışı seyahati gibi büyük bir plan yapmanıza gerek yoktur. Bir arkadaşınızla kahve içmeye çıkmak, ya da iptal olan görüşmeniz yerine ne zamandır izlemeyi istediğiniz bir filmi izlemek için vakit ayırmak bile yeterli olabilir.