Hayatlarımızda Değişimin Önünü Açmak İçin 3 Adım

Her yeni gün, yeni bir başlangıçtır. Bir sonraki yıl başını, önümüzdeki Pazartesi gününü veya “hele şu elimizdeki projeyi bitirmeyi” beklememize gerek yok. Şu an hayatımızda olumlu değişiklikler yapmak için mükemmel bir zaman. Bu hepimiz için göz korkutucu görünebiliyor, insanlar olarak aslında değişimden korkuyoruz. O yüzden de kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak ve yerlerine daha yapıcı ve olumlu alışkanlıklar koymak için belli bir çaba harcamamız gerekiyor. Yine de anlamlı ve kalıcı değişimlerin önünü açmak için yapabileceğimiz pek çok şey var, tek ihtiyacımız olan biraz özveride bulunmak ve zaman ayırmak.
Bununla birlikte, bu hedeflerin gerçekleşmeleri için gündelik alışkanlıklarınıza entegre ederek başlamak önemlidir. Biraz para biriktirmek, daha sağlıklı yemek yemek veya günlerdir üzerinde çalıştığınız projeyi bitirmek istemeniz önemli değil. Herhangi bir kişisel veya profesyonel değişiklik, davranışınızı değiştirerek başlar. Sonuçları bir gecede göremeyebilirsiniz, ancak artımlı yaşam tarzı değişiklikleri, gerçek iyileşme yaratma konusunda daha büyük bir şans sağlar. Peki hayatınızda olumlu bir dönüşüm yapmaya nasıl başlayabilirsiniz?

1. Kim olduğunuzu keşfedin.
Kendini gerçekleştirme arzusu, tüm insanların hayatında olan ortak bir ihtiyaçtır. Kendiniz için belirlediğiniz hedefler, sizi olabileceğiniz en iyi hâliniz olma yolunda motive eder. Peki, sizin olmak istediğiniz o ideal versiyonunuz nasıl bir insan? Yaptığınız şeyi neden yapıyorsunuz? Amaçlarınız neler? Sabah uyandığınızda sizi harekete geçiren, heyecanlandıran şey nedir? 
Bu soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz. Six Seconds Duygusal Zeka modelinin ilk adımı olan Kendini Tanı başlığı da tam olarak bu keşif ile ilgilidir. Kim olduğunuzu, hangi niteliklere değer verdiğinizi ve kendinizi nasıl bir insan olarak görmek istediğinizi keşfetmeniz, mevcut amacınızı belirlemenin en iyi yoludur. Değişim için atılacak adımların ilk aşamasını da bu oluşturur.

2. Size değer katan şeyleri belirleyin. 
Bize değer katan şeyler kişisel yaşamımızdaki veya kariyerimizdeki çeşitli unsurlar da olabilir, etrafımızdaki somut eşyalar ya da bazı alışkanlıklar da. Hayatımızda yer kaplayan, aslında istemediğimiz ama bir değişiklik yapmaya çekindiğimiz ya da üşendiğimiz için hayatımızda tutmaya devam ettiğimiz pek çok şey var; bunlar ister bize artık hizmet etmeyen alışkanlıklar olsun, ister evimizde artık görmek bile istemediğimiz eşya yığınları.
Hangi uğraşların ya da hangi eşyaların bizim için gerçekten gerekli olduğunu bulmamız önemlidir. Dağınıklığa sebep olan, artık size hizmet etmeyen her şeyden kurtulun. Fazla eşyalarınızı türlü vakıflara bağışlayabilirsiniz, vaktinizi alan ama artık o kadar keyif almadığınız hobilere devam edip etmek istemediğinizi bir kez daha düşünebilirsiniz. Değişimi mümkün kılmak ve daha sancısız bir süreç yaşamak için önce hayatımızda yeniliğe yer açmak gerekir.

3. Olumlu alışkanlıklar geliştirin.
Araştırmalar, yeni rutinler oluşturmanın hayatınıza olumlu bir değişimi yaratmanın en iyi yolu olduğunu gösteriyor. Yeni bir alışkanlık inşa etmenin belki de en önemli adımı ise, gerçekten yapabileceğiniz kadar basit olan küçük değişimlerle başlamak ve yavaş yavaş ilerlemektir. Bir süredir kitap okumaya vakit ayıramadığınızı düşünüyorsanız, “Yarın 100 sayfa okuyacağım!” gibi pek gerçekçi olmayan bir hedef belirlemek hiç sürdürülebilir olmayacaktır. Bunun yerine, her gün 15 dakikanızı okumaya ayırmak gibi küçük ama sürekli bir başlangıç, yol boyunca motivasyonunuzu korumanızı sağlar ve yeni alışkanlıklarınıza bağlı kalma iradenizi güçlendirir. Tutarlı ve sabırlı olun. Oluşturduğunuz bu zinciri bir sebepten koparırsanız, kendinizi suçlu hissetmek yerine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde toparlanmaya bakın.

Unutmayın, her gün yeni bir başlangıç yapmak, alışkanlıklarınızı “sıfırlamak” ve olumlu değişiklikler yapmak için için bir fırsattır.