Hedef Belirlemek ve Bunlara Sadık Kalmak İçin 3 Öneri

Ocak ayının pek çoğumuz için taşıdığı bir anlam var: yeni bir başlangıç. Kendimize temiz bir sayfa açmak ve yeni hedefler belirlemek, belki de geçtiğimiz yıl istediğimiz ve hedeflediğimiz ancak ulaşamadığımız şeyleri yeniden gözden geçirmek için bir fırsat olarak görebiliyoruz yılın bu zamanını.

Her yeni başlangıçta geçmişten getirdiklerimiz de bizimle geliyor, daha doğrusu, getirmeyi seçtiklerimiz. Eylemlerimizde bir değişiklik olmadan farklı bir yaşamı talep etmek ne yazık ki hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için yeterli değil. Hangi duyguların, düşüncelerin ve davranışların bize hizmet ettiğini görmek ve hangilerini bu yeni başlangıcımızda yanımızda taşıyacağımızı seçmemiz gerekiyor. Bu derin düşünmeyi yapmak, amaçlarımızı hatırlayıp kararlılık göstermek için doğru bir zaman. Hedefleri nasıl belirleyebileceğimiz ve bunlara nasıl sadık kalabileceğimizle ilgili birkaç önerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Ucu açık ve belirsiz değil; takip edebileceğiniz, ulaşılabilir, zamanlı, spesifik hedefler belirleyin.

Tek başına “Harcamalarımı azaltacağım” gibi bir geniş ve öngörülmez bir hedef belirlemek, motivasyonunuzun çok çabuk düşmesine ve vazgeçmenize sebep olabilir. Hedeflerinizi detaylandırmanız ve kat ettiğiniz yolu gözlemleyebileceğiniz bir hale getirmeniz gerekir. Örneğin “Enerji tasarruflu ürünler kullanmaya başlayacağım” ya da “Dışarıda yemek yerine daha çok evde pişirmeye çalışacağım” gibi hedefler sizi gerçekten bir eyleme sevk eder. Hedefiniz doğrultusunda atacağınız adımların net olması önemlidir.

Çok kolay hedeflerden kaçınmak ve sizi konfor alanınızın dışına taşıyacak ve hayatınızda olumlu bir değişim yaratacak hedefler belirlemek önemlidir. Bununla birlikte ulaşılması mümkün olmayan, mevcut koşullarınızın ya da kişisel iradenizin çok dışında kalan hedefler belirlemek de gerçekçi olmaz ve ulaşamadığınızı gördükçe sizi başarısızlık hissine sürükleyebilir.

Hedefinize ne zaman ulaşmak istediğinizi düşünmeniz de önemlidir. “Bir ara yapacağım” gibi belirsiz ifadeler, bahane bulmak için birebirdir. Bunların yerine “Ağustos başına kadar bunu gerçekleştireceğim” veya “yılın ilk çeyreğinde bunu tamamlamış olacağım” gibi net hedefler belirlemek size bir sorumluluk yükler ve motivasyon verir.

  1. Sizi gerçekten motive edecek hedefler belirleyin.

 Hepimizin “bunu yapmak zorundayım” diye düşündüğü ama bir türlü elinin gitmediği işler ya da her Pazartesi günü “başlıyorum” dediği ama bir türlü atmadığı adımlar vardır. Hedef sizin için gözünüzü korkutacak bir zorunluluk değil, isteğiniz doğrultusunda ilerlediğiniz bir seçim olmalıdır. Bu hedefi belirlerken aklınızda ne olduğunu, bu seçimi neden yapacağınızı, hedefinizin neden değerli olduğunu düşünün.

Bu hedefin neden önemli olduğunu bir arkadaşınıza açıkladığınızı, onu ikna etmek istediğinizi düşünün. Şüpheye düşmeye başladığınızda ya da o gün aradığınız motivasyonu bulamadığınızda bu açıklamayı aklınıza getirin.

  1. Hedefleriniz gözünüzün önünde olsun.

Hedeflerinizi bir fikir olmaktan çıkarıp somutlaştırma konusunda atabileceğiniz ilk adım, bunları yazıya geçirmektir. Kağıdı kalemi elinize alın ve hedeflerinizi listelemeye başlayın. Bunları çalışma masanızın karşısında bir panoya veya duvara asmak, ya da buzdolabınızın üzerine yapıştırmak iyi bir fikir olabilir. Bir çizelge oluşturup hedefinizde ne kadar ilerlediğinizi, hangi aşamada olduğunuzu not edebilirsiniz. Böyle hatırlatıcılar belirlemek, gündelik hayatınızı hedefinize yaklaştıracaktır.

Hepinize amaçlı, üretken, sağlıklı bir yıl diliyorum.