Kariyer Basamaklarını Emin Adımlarla Çıkmak İsteyen Lider Adayları

Uzun yıllarını liderlik yaparak geçirmiş, liderlere ve adaylarına koçluk yapmış, eğitimler vermiş biri olarak öncelikle yolunuzun açık olmasını dilerim. Yolunuzun açık olması %70 gibi büyük bir oranla aslında sizin elinizde… %30’a gelince, ben işe önce kendinden başlayan biri olarak diğer etmenlere yazımın sonunda yer vereceğim.

Bu %70 oran nedir ve sizin lider olmanıza nasıl katkı sağlar?

Eğitimin kariyere etkisi… Lider olarak sağlam bir eğitim geçmişine sahip olmanız gerektiğini siz de biliyorsunuz. Hele yaşadığımız bilgi çağında kesinlikle liderlik ile ilgili eğitim almanız kariyer basamaklarını çıkmanıza katkı sağlar. Bu işin sadece %10’u… Diğer maddeleri okuyup “Aman %60’ı bende zaten var, bu olmazsa da olmaz, n’apalım!” demeyin, eğer kendinize katkıda bulunacak bir program istiyorsanız, benimle bağlantıya geçebilirsiniz, size destek olmaktan büyük mutluluk duyarım.

Kişiliğin ve yetilerin kariyere etkisi… %10 oranında etkileyen diğer bir faktörse kişilik yapınız… Yaratıcı, dinleyen, sorun çözen, vizyoner, ekip ruhuna önem veren, alçak gönüllü, özgüven sahibi, karar almada yetkin ve aldığı kararlarının arkasında durabilen, bildiklerini paylaşan, örnek olan, çalışanları yüreklendiren, cesur, sorumluluk sahibi, kriz yönetimini bilen bir lider… Peki, stratejik düşünme ve yönetme yetilerine sahip misiniz? Hepsi sizde olmayabilir, geliştirebilirsiniz…

İçsel motivasyonun kariyere etkisi… %10 oranında etkili, diğer bir faktöre gelelim… İçsel motivasyonunuza! Belirlediğiniz hedefe varmak üzere istek ve arzunuzu harekete geçirmek ve sonuç elde etmek için gerekli en değerli etki, motivasyondur. İçsel motivasyon sahibi insanlar hedeflerine ulaşmak için kendilerine liderlik etme özelliğine sahiptirler ve bu özellik diğer insanlar aracılığı ile gelen dışsal motivasyondan çok daha etkilidir. Peki, içsel motivasyon nasıl sağlanabilir? Her seferinde hedefinizin sonuç hikayesini düşünün ve sonuca ulaşmanın sadece sizin elinizde olduğunu bilin.

Çalışkanlığın ve güvenilirliğin kariyere etkisi… Bildiğiniz gibi iş hayatındaki çalışkanlık okul hayatındaki çalışkanlıktan çok daha farklı. İş hayatında zamanını iyi kullanmak, beklemeden hareket etmek, yaratıcı olmak, hatalarından ders almak, planlı olmak, hedef koymak, stresine yön vermek ve benzeri özellikler çalışkanlık kavramının iş hayatındaki karşılığı. Güvenirlilik ise çalışkanlık kadar etkili lider adaylarının kariyerlerine emin adımlarla ilerlemelerinde.

Görünümün kariyere etkisi… Hatırlarsınız, 1980’li yıllarda başlayan bir furya vardı; iş ilanlarının çoğunda “prezantabl” kelimesi vardı… Neydi prezantabl? Sunulabilir durumda olan ya da derli toplu, düzenli olan veya olumlu özellikleri bir arada bulunduran… Yani derli, toplu olmak, düzenli olmak ve olumlu özellikleri bir arada bulundurmanın kariyere etkisini yadsıyamayız. Bunların yanı sıra bakımlı olmanın, gerektiği yerde gerektiği gibi giyinmenin ve fit olmanın da!

İletişimin ve konuşma yetisinin kariyere etkisi… İletişim sadece iş hayatında değil 7’den 77’ye her yaşta ve hayatın her alanında bizi etkileyecek konulardan biri. İletişiminiz ne kadar iyi olursa kariyer yolunuz da o kadar açık olacaktır. Bir de bunun üzerine konuşma yetinizi geliştirmişseniz, açık gönüllülükle hedeflerinize rahatlıkla ulaşabileceğinizi söyleyebilirim.

Seçimlerin ve değişim yönetiminin kariyere etkisi… Doğru zamanda, doğru yerde olmak… Aslında doğru seçim yapmayı da özetliyor. Kendinize uygun bir alanda mı kariyer basamaklarını çıkıyorsunuz? Hedefinizi seçmiş olarak mı yürüyorsunuz? Değişimlere ne kadar açıksınız? Değişim başlatabilecek özelliklere sahip misiniz? Tüm bunları uygulamayı başarıyor olsanız da %30’luk bir oran var ki, kariyerinize sizin dışınızda etki eden unsurlar…

Geri kalan %30 mu? Çalışmaya başlayacağınız şirketin işe alımlarda kariyeri önemseyip önemsemediği, yönetici adaylarına imkan sunup sunmadığı, şirketteki hiyerarşik durum, dışsal motivasyon, aile ve çevrenin destekleyip desteklemediği…

Tüm bu yazdıklarıma Duygusal Zeka yetkinliklerinizi geliştirerek ulaşabilirsiniz.

Kariyer yolunuzun açık olması dileğiyle…

ERDEM ERCAN