Koçluğun Kurum Performansına Faydaları Nelerdir ve Hangi Teknikleri Kullanabilirsiniz?

 

Araştırmalara göre KOÇLUK, kurumun performansını ve rekabet gücünü çeşitli şekillerde geliştirir:

• %10 ila 19 artan satışlar
• %14 ila 29 artan kar
• %3 ila 7 artan müşteri deneyimi
• %9 ila 15 artan çalışan bağlılığı 

Koçluğun Performans İçin Sağladığı En Önemli 4 Fayda


Araştırmalar, iyi koçluk alan çalışanların %70'inden fazlasının işteki performanslarını geliştirdiğini gösteriyor. 

  1. Daha Fazla Kişisel Farkındalık

Kişisel farkındalık, kişinin performansı ve kariyer başarısıyla bağlantılıdır. Yapıcı geri bildirim almak, sağlam bir kişisel farkındalık oluşturmanın püf noktasıdır. 

Performans koçları, çalışanların davranışları, uygulamaları ve ürettikleri sonuçlar hakkında geri bildirim sağlayarak ekip üyeleri arasında kişisel farkındalığı harekete geçirir. Gelişim için yaratılan ortam ve fırsatlar, çalışanların hedeflerine nasıl daha iyi ulaşabileceklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Çalışanlara kişisel farkındalık kazandırma konusunda yardımcı olabilecek stratejiler:

  • Çalışanların davranışlarını ve başarılarını takdir ve teşvik etme 

  • Çalışanlar hedeften saptığında veya değişiklik yapmaları gerektiğinde cesur koçluk konuşmaları yapmak

  • Çalışanların güçlü yanlarını ve gelişime ihtiyaç duydukları yanlarını gözden geçirmek

Ayrıca koçlar geri bildirimin çift yönlü olduğunu bilirler; onların da koçluğa açık olmaları gerekir. İyi bir koç, işe kendinden başlar ve önce kendi kişisel farkındalığını geliştirerek ekibine önderlik eder.

  1. Daha Fazla Motivasyon

Çalışanlar, bulundukları pozisyonda kendilerini fazla rahat hissediyorlarsa, minimum çaba gösteriyorlarsa, mevcut durumu korumaya çalışıyorlarsa performans koçluğu işlerine duydukları bağlılığı ve performanslarını canlandırabilir. Koçluk, ekip üyelerine şu konularda yardımcı olur:

 

  • Kendilerini aşmak.

İyi koçlar düşüncelidir ve ekip üyelerine fayda sağlayacak fırsatlar aramaya vakit ayırırlar. Örneğin, bir çalışan problem çözmede iyiyse ondan başka birimlerin mevcut problemlerini çözmesi için iş birliği yapmasını isteyebilir. Bu sayede çalışan konfor alanından çıkıp başarılı olmanın yeni yollarını keşfedebilir.

 

  • Daha çok katkı sağlamak.

Ekip üyelerinin güçlü yönleri öne çıkartılıp zayıf yönleri geliştirilirse kurumun rekabet gücünü arttırmaya daha çok katkıda bulunurlar. Kendilerini ait hissettikleri pozisyonlara yerleştirilerek tam potansiyellerine ulaşırlar.

 

  1. Daha İyi Yön Göstericilik

Koçluk, ekip üyelerinin yapmaları gereken görevler ve benimseyecekleri stratejiler hakkında doğru yönde yürümelerini sağlar. İyi koçlar yaratıcılığı besler ve bireylerin iyi çözümler üretmesi gerektiğinde rehberlik sağlayarak yardımcı olur. Koçlar ve ekip üyeleri birlikte olası riskleri hesaplar ve verdikleri kararlar hakkında sorumluluk alırlar.

 

  1. Daha Yüksek Moral

 

Koçluk yapılan çalışanların %70’ten fazlası iş arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurar ve %80’den fazlası da arzu edilen sonuçları üretme konusunda sahip oldukları becerilere daha çok güvenir.

 

Çalışanlar, samimi koçluk görüşmeleri sayesinde kendilerini zorluklarla mücadele etmeye ve takıma daha fazla katkıda bulunmaya hazır hisseder. Bu faydalar çalışanların moralini yükseltir ve kurumun rekabet gücünü arttırır.

 

Performans Odaklı Koçluk İçin En İyi Teknikler Nelerdir?

Koçlar, aşağıdaki üç tekniği kullanarak iş yerindeki performansı arttırabilirler:

 

1.    Açık Sözlü Ama Şefkatli Olun

Yapıcı bir eleştiri verirken açık sözlü ama şefkatli olmak gerekir. Amacınız gerginlik yaratmak değil, ekibinizi motive etmek ve güçlendirmektir. Koçlar, ekip üyelerine aşağıdaki şekillerde destek gösterebilir:

 

·       Değişimin onlara nasıl bir fayda sağlayacağını vurgulayın. 

Yöntemlerini, davranış biçimlerini ya da iş yapış biçimlerini değiştirmenin vakit ayırmaya değer bir şey olduğunu anlamalarını sağlayın. İster ekibin amacına ulaşmasına katkıda bulunmak, ister müşteriye daha iyi hizmet sunmak olsun, değişimin neden gerekli olduğuna dair açıklama yaptığınızda insanlar bunu daha iyi anlayacak ve kavrayacaktır. Aynı zamanda iş yerinde yaptıklarının bir etkiye sahip olduğunun farkına varacaklardır. 

 

·       Suçlamaktan ya da utandırmaktan kaçının. 

Suçluluk ve utanç duygusunu kullanarak yönetmek, verimli bir iletişim yaratmaz, sadece güvensizliği besler. Örneğin, “Raporun hatalı,” demek yerine “Bence bulgularını tanımlama konusunda farklı bakış açılarına sahibiz. Benle düşüncelerini paylaş lütfen,” deyin. 

 

Konuşmayı tarafsız tutmaya çalışın ve ekip üyelerinizin bakış açısını keşfetmek ve takdir etmek için çaba gösterin. 

 

Koçluk konuşmalarını açık sözlü ve şefkatli bir dille yapmak, çalışanın arzu edilen sonuçları alma ihtimalini arttırırken aranızda daha sağlam bir ilişki kurulmasını da sağlar. 

 

2.    Doğru Koçluk Tarzını Seçin

Koçluk söz konusu olduğunda herkesin aynı beden elbise giymesi mümkün değildir. Farklı konular ve şartlar farklı koçluk tarzları gerektirecektir. 

 

Örneğin, hızlı karar verilmesi gereken, stresli bir durumda “daha yönlendirici” bir tarz benimsenebilir. Böyle bir durumda, ekip üyelerinden birine neyi nasıl yapacağına dair talimat vermek daha doğru sonuçlar doğurabilir. 

 

Öte yandan, yaratıcılık isteyen, karmaşık bir proje daha çok iş birliği gerektirebilir. Bu durumda ekip üyelerinin karar verme sürecine dahil olması sağlanabilir.

Uygulanabilir iki performans odaklı koçluk tarzı şunlardır: 

 

· Bütünsel Koçluk 


Bütünsel koçluk, bireyin birbirine bağlı tüm parçaları görmesini sağlayarak motivasyonunu ve performansını yükseltmeye çalışır. Bütünsel koçluk, sadece performans beklentilerini ortaya koymakla değil, gelişimsel önceliklerin saptanmasıyla, (resmi ya da gayri resmi) rehberlik edilmesiyle ve sorumluluk verilmesiyle de ilgilenir. Bu tarz koçlukla kişi, performansının rolünü, kariyerini, takımı ve kurumun aldığı sonuçları nasıl etkilediğini anlamalıdır. 

 

· Birleştirici Koçluk


Birleştirici koçluk, gerçek zamanlı rehberliğe ve geri bildirime odaklanır. Ekip üyelerinizle bağ kurup onları yönlendirmek istediğiniz belirli beceriler, davranışlar ya da gelişim alanları konusunda desteklemenin hızlı bir yoludur. Karşılıklı oturup konuşmak söz konusu değildir; bir yandan çalışırken bir yandan koçluk yapmak demektir. Örneğin, takımı saha kenarından yöneten bir voleybol koçunu düşünün.

 

Bu koç, oyuncularının kısa vadede sonuç almalarına yarayacak şekilde davranmalarını sağlamak amacıyla onları anında yönlendiriyor, tavsiyeler verir. Birleştirici koçluk, yaklaşımının daha az yapılandırılmış olması bakımından hemen hemen aynıdır.

 

Etkili koçluğun püf noktası, esnek olmak, uyum sağlamak ve içgüdülerinize güvenmektir. Karşı karşıya kaldığınız şartlar ne olursa olsun hedefe ve elde etmeniz gereken sonuçlara odaklanın. Özgün olun ve koçluk yaptığınız kişiye karşı olan destekleme niyetinizi açıkça ortaya koyun.

 

3.    Geri Bildirim Toplayın

Daha iyi bir koç olmanın tek yolu geri bildirimden geçer. Araştırmalar, başarılı şirketlerin yöneticilerine nasıl koçluk yapılacağını öğrettiğini ve bu konuyla ilgili karşılaşılan durumlarda yöneticilerin diğer çalışanlara oranla onları bundan sorumlu tuttuğunu gösterir.

 

İş arkadaşlarından ve ekip üyelerinden geri bildirim toplamak, olumlu sonuçlar getiren koçluk biçimlerini tanımlamak için harika bir yoldur. Sizin iyi koçluk olarak tanımladığınız bir özelliği ekip üyeleri farklı şekilde yorumlayabilir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını dile getirebilmeleri için çalışanlarla geri bildirim görüşmeleri yapın. Bu hem sizin hem takımınızın performansını artıracak koçluk teknikleri geliştirmenin etkili bir yoludur.

 

Karşılıklı konuşmak, başarılı liderler için önemli bir özelliği olan kişisel farkındalıklarını arttırmalarını sağlar. Araştırmalara göre geri bildirime açık olan yöneticiler kendi güçlü ve zayıf yönlerinin daha çok farkındadır. Bir yönetici kendini ne kadar iyi anlarsa büyük zorluklarla o kadar güvenle başa çıkabilir.