Liderlik Yolunda Atılacak 3 Adım

Lider denildiğinde genellikle aklımıza ilk gelen şey büyük önderler, öncüler olur. Ancak liderlik, elde edilecek bir konum ya da rütbeden ziyade yaşamın her alanında ve her türlü mevkide sahip olunabilecek değerli ve merkezi bir özelliktir.

Atatürk, Che Guevara, Merkel gibi herkesin adını bildiği ya da ismi bilinmese de büyük başarılara imza atmış ve müthiş organizasyonların başını çeken pek çok insanın, elde ettikleri konuma gelene kadar bir hayli yol kat etmeleri gerektiğini unutmamak gerekir. Uzunca bir süreç boyunca yaşamın ve kariyerimizin farklı basamaklarında taşıdığımız liderlik özelliklerimiz elbette bizi her zaman bir adım öne çıkarır. Liderlik konu başlığı için de kendinizi geliştirmeye başlayabileceğiniz birkaç önerimi sizlere aktarmak istiyorum. Bu etkin yöntemler eşliğinde sizin de bazı farkındalıklar edinerek kendi sürecinize faydalı katkılar sağlayacağınızı düşünüyorum.

1. Sorumlulukları Belirleyin

En küçük ekiplerden büyük organizasyonlara kadar görev ve sorumluluk paylaşımı yapmak her zaman en öncelikli işlerden biridir. Etki alanımız ne olursa olsun bir sorumluluk dağılımı yapılması için öncülük etmek kritik bir liderlik özelliğidir. Çünkü bir işin yürütülmesindeki başlangıç noktası, görevlerin iyi şekilde belirlenmiş ve dağıtılmış olmasıdır. Konumunuz gereği her zaman bu görev dağılımını doğrudan yapma gücünüz olmasa da görev dağılımının önemini vurgulamanız ve bu paylaşımın iyi bir şekilde gerçekleştiğinden emin olunmasını sağlamanız, yine etrafınızdaki insanlara sizin bu ve benzeri konularda liderlik edebileceğinize dair güveni verecek temel unsurlardan biridir.

Başarılı bir görev dağılımı, herkesin kendi sorumluluğunu bilip buna daha iyi tutunmasını ve odağını korumasını da sağlayacaktır. Daha büyük bir bütünün parçası olduğunu, herkesin kendi görevinden sorumlu olduğunu ve her bir parçanın sunduğu katkının değerli görüldüğünü anlayan kişiler, içsel motivasyonuna bağlı kalacak ve onlara sağladığınız bu güven hissiyle daha sağlam adımlar atacaklardır.

2. Vizyoner Olmak

En zorlu zamanlarda soğukkanlı kalabilmek, yeniliklere açık olmak ve yaratıcı çözümler ile problemleri çözebilmek. Tüm bunlar iyi bir lider tanımının içinde olan beceriler. Fakat tüm bu becerileri anlık veya durumsal almanın ötesinde gerçekten bütünlüklü bir yere oturtan asıl şey sağlam bir vizyondur. Vizyonumuz, asil hedeflerimize giden süreçte yol haritamızdır. Yeteneklerimiz de dahil olmak üzere yolculuğumuzdaki tüm donanımlarımızı bir arada tutar. Stratejik olarak iyi düşünülmüş ve üzerine ciddi anlamda mesai harcanarak hazırlanılmış bir vizyon bir liderin sahip olması gereken ana materyaldir. Ancak bunu bir adım daha ileri götürerek önemli bir noktaya daha değineceğim. Vizyonerlik sadece bir vizyona sahip olmanın ötesinde, çevresindeki insanlara bu vizyonu iyi bir şekilde aktarma yetisini de kapsar. Bu sebepten, bir vizyon kurgulanırken bu vizyonun başkaları tarafından da özümsenmesi gerektiğinin bilincinde olarak bu vizyonun anlatımı ve aktarımı konusuna da dikkat edilmeli ve bunun üzerine de uygulamalı çalışmalar yapılmalıdır.

3. Duygusal Zeka

Bir liderden bahsediyorsak aslında bir topluluktan da bahsediyoruz demektir. Topluluklarda ise insan ve iletişim odaklı olmanın kıymetini tüm dünya gün geçtikçe daha iyi bir şekilde anlamaktadır. Çünkü insan, en analitik iş içerisinde bile duygularıyla var olan bir varlıktır. Bu sebeple iyi bir lider olma yolunda duygusal zeka kavramına yaşantımızda ciddi bir şekilde yer vermemiz gerekiyor. Bir liderin hem kendisinin hem çevresindekilerin duyguları üzerinde iyi bir gözleme sahip olması beklenir. Çünkü kendimizin ve topluluğumuzun içinde bulunduğu duygu-durum alacağımız kararlara doğrudan etki edecektir. Duyguları baskılamadan veya reddetmeden onlarla birlikte çalışmayı ve onları akıl süzgecimizden geçirerek karar almayı öğrenebildiğinizde gerçekten sürdürülebilir başarılara imza atabilecek bir lider olacaksınız. Bu sebeple duygusal zeka gelişiminize yardımcı olacak çalışmalar yapmanızı ve bu konuda gerekiyorsa destek almanızı öneriyorum.

 

Unutmayın, liderlik doğuştan gelen benzersiz bir yetenek değil; zaman, tecrübe ve özellikle iyi bir rehberlik ile geliştirilebilir bir yetidir. Hedefleriniz doğrultusunda siz de lider olma gibi kendinizi ve kariyerinizi geliştirebileceğiniz birçok alanda çeşitli çalışmalar yapmalı ve buna gerektiği önemi vermelisiniz. Emin olun hiçbir çabanın karşılıksız kalmayacağı gibi, çeşitli tecrübeler eşliğinde kendinize yapacağınız bu nitelikteki yatırımların karşılığını da yaşamınız ve kariyeriniz içerisinde mutlaka alacaksınız.