Motivasyonunuzu Yüksek Tutmak İçin 7 Basit İpucu


Pandemiyle birlikte karşı karşıya kaldığımız, bugüne dek yaşadığımız hiçbir döneme benzemeyen, alışılmadık koşullar ve yaşam alanlarımızın daralması sebebiyle birçoğumuz çeşitli bocalamalar yaşadık. Daraldığımızı, yorulduğumuzu hissedebiliyoruz. Dalgalanan ruh hallerinden geçiyoruz, odağımız dağılabiliyor… Yine de, şartlar ne olursa olsun bu tarz zorlayıcı süreçlerde de zihinsel olarak zinde kalabilmemiz ve dengeli bir halde problemlerin üstesinden gelebilmemiz, hayatlarımıza devam etmemiz gerekiyor. Ben de yaşamınızın her döneminde ve her türlü süreçte sizi aktif ve zinde tutacak birkaç öneride bulunmak isterim. 

1. İhtiyaç hissediyorsanız ara verin.
Eğer bir şeylerin size fazla geldiğini hissediyorsanız mutlaka yaptığınız şeye ara verin. Bu dinlenme araları günlük, haftalık veya daha uzun bir dönem için de olabilir, bir saat ya da on dakika bile olsa mola verip tazelenmek de. Ancak kısa da olsa rahatlamanıza fayda sağlayacak ve herhangi bir kaygı taşımadan durabileceğiniz boşluklar oluşturun. 

2. Sizi eğlendiren şeylere zaman ayırın.
Çok büyük şeylere ya da ekstra zaman ayırmanıza gerek olmayacak fakat gün içinde size iyi hissettirecek bazı aktiviteleri yaşamınıza dahil edin. Ufak da olsa bu tarz eylemler, zihninize gün içinde yaşadığınız tek şeyin devamlı bir zorlanma ve direnç hali olmadığına, kendiniz için bir şeyler yapıp keyif alabiliyor olduğunuza dair bir mesaj verecektir. Müzik veya sesli kitap dinlemek ya da yemek aralarında sizi meraklandıran farklı tarif veya menüler denemek güzel birkaç seçenek olabilir.  

3. Basit egzersiz rutinleri belirleyin.
Bedensel hareket, zihinsel refahın en önemli şartlarından biridir. Haftada 5 gün bir spor salonuna gitmeniz şart değil -zaten pandemi koşullarında da bu daha zor olacaktır- ancak ofiste ya da her türlü dar alanda yapabileceğiniz birkaç basit egzersiz rutinini hayatınıza sokun. Bu iş yerinizin veya evinizin etrafında birkaç tur yürümek veya birkaç kat merdiveni hafif tempo ile inip çıkmak dahi olabilir. Bu ufak egzersizlerle beraber kan akışınız hafif de olsa artacak ve kendinizi o an daha enerjik hissedeceksiniz.

4. Sevdiklerinizle iletişimde kalın. 
Biz insanlar binlerce yıldır sosyal gruplar halinde var olmaktayız. Dolayısıyla zihnimiz ve onun sağlığı içinde sosyal ilişkilenmelerimiz çok kıymetli. Gün içerisinde dahi zihnimizin bu ihtiyacını gözetmek bize daha iyi hissettirecek bir başka etkendir. Sevdiğimiz insanlar ile gün içerisinde kısa da olsa bir telefon konuşması yapmak ve seslerini duymak, kendimizi güvenilir bir sosyal yapı içerisinde hissetmemize yardımcı olacağı için doğrudan motive edici bir etkiye sahiptir. 

5. “Şimdi”yi yaşamaya gayret edin.
Zihinsel durumumuzu olumsuz etkileyen kaygılarımız ve stresimiz çoğunlukla geçmişte yaşadığımız şeyler veya gelecekte karşılaşmaktan çekindiğimiz ihtimallerle ilgilidir. Tüm bu kuruntulardan kurtulup bulunduğumuz ana odaklanmaya çalışarak bu olumsuz etkileri azaltabilirsiniz. Kendinizi ne zaman bu denli düşünceler içerisinde bulursanız, o ana ve yaptığınız işe odaklanmanın sizi daha iyi hissettireceğini bilin ve kendinize bunu telkin edin. 

6. Uykunuza dikkat edin.  
Uyku zihnin temizlik ve yenilenme zamanıdır. Mutlaka yeteri kadar uyumaya ve uyku kalitenizi arttıracak etkenlere dikkat etmelisiniz. İyi bir uyku vücuttaki hormonal aktiviteleri düzenler ve duygusal yıpranmalarımızın dahi onarılmasında büyük rol oynar. Yeteri kadar sessiz, rahat, karanlık bir ortamda en az 6-7 saat uyumaya mutlaka özen göstermelisiniz. 

7. Yeni şeyler öğrenmeye devam edin.
Zihin bir kondisyona sahiptir ve bu kondisyonu sağlam tutan en güzel şeylerin başında kesinlikle yeni şeyler öğrenmeye devam etmek gelir. Özellikle asıl odaklandığınız ve çalıştığınız konular dışında bir şeyler öğrenmeye çalışın. Farklı konularda bir şeyler öğrenmeye çalışmak ya da yeni el becerileri kazanabileceğiniz hobiler ile uğraşmak zihninizi aktif bir şekilde dinlendirmenize olanak sağlar ve zihnin zindeliğini korur.