Sürekli Gelişimi Pekiştirecek 4 Etken

İnsanın her daim kendini geliştirebileceği tarafları vardır. Zihinsel ve duygusal gelişim, yani belki de olgunlaşma dediğimiz şey yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Atıl kalmak, değişimi reddetmek, kendimize dönüp bakmak ve ulaşmak istediğimiz hedeflere eğilmek yerine bize artık hizmet etmeyen şeylere tutunmak, bu gelişimi erteler ya da ortadan kaldırır.

Gelişim süreci çoğu kez sancılı olabilir. Tıpkı sonbaharda yapraklarını döken ve kış boyu bahar için dinlenip hazırlık yapan o köklü ağaçlar gibi, bizim de hem kök salmış değer yargılarımız ve karakterimiz, hem de her mevsim farklılaşan ve değişen havaya uyumlanan yapraklar gibi alışkanlıklarımız ve gündelik eylemlerimiz vardır. Değişim vakti geldiğinde bu adımı atabilmek, ama köklerimizi de unutmamak için, bu süreci iyi yönetmek ve içgörü sahibi olmak önemlidir. Ben de hem kendi yaşamımdan hem de çalışma fırsatı bulduğum insanların değişme ve olgunlaşma süreçlerine dair şahit olduğumu bazı tecrübeleri sizlerle paylaşmak isterim. Bunların yaşamınızın veya kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun sizin de kişisel gelişim yolculuğunuza faydalı olabileceğini düşünüyorum.

1. Alışkanlıkları Düzenlemek

Hepimizin bize hizmet etmeyen bazı alışkanları vardır. Ne kadar büyük ya da küçük olduğu fark etmez, herhangi bir kötü alışkanlığınızı belirleyin. Daha iyi bir insan olmak gibi genel ve ucu açık amaçlar koymak yerine, spesifik olarak bir davranış veya tutumunuzu belirleyin ve onu terk etme konusunda kararlı olun. Daha da faydalısı bu size olumlu hizmet etmeyen alışkanlığınızla bağlantılı ya da bundan bağımsız, bir tane de iyi bir alışkanlık edinmeye çalışın. Bu çalışmanın size sağlayacağı en önemli katkı, hayatınız üzerindeki hakimiyetiniz konusunda kendinize duyduğunuz güveninizin artması olacaktır. Söz konusu tek bir alışkanlık bile olsa, bunu bilinçli bir şekilde değiştirebileceğinizi gördüğünüzde, her konuda çok daha kararlı ve özgüvenli olabileceğinizi kavrayacaksınız.

2. Rekabeti Yaşamda Tutmak

İnsan zihnini ve duygularını canlı tutan en önemli şeylerden biri de rekabettir. Rekabet, karşımızdaki senaryo her ne olursa olsun, zihnen ya da bedenen atik ve odaklı kalmamıza yardımcı olur. Modern hayat akışında kimi zaman monotonlaşan süreçler içerisinde, bu ateşleyici etkeni bilinçli olarak hayatımızda tutmanın bize olumlu geri dönüşleri olabilir.

Rekabet sözcüğünden kastım, kendimizle ya da başka insanlarla tatsız bir yarışa girmekten söz etmiyorum. Bu bilinçli şekilde ve belirli bir zaman aralığı içerisinde gerçekleştirmeyi planladığınız bir hedef veya size yakın olan, bir karşılaştırma ölçütü belirleyebileceğiniz bir şey olabilir. Çok karmaşık ya da sadece iş odaklı düşünmenize gerek yok. Asıl önemli olan şey, bu rekabet duygusunu hayatınızda bir şekilde barındırıyor olmanız. Basit bir örnek olarak, bir arkadaşınızla veya eşinizle aynı kitabı kimin en kısa sürede okuyacağı konusunda küçük bir rekabete girebilirsiniz. Emin olun bu ufak ve zararsız yarış, zihninizi diri tutacaktır.


3. Zor İnsanlarla Başa Çıkmayı Öğrenmek

Öyle ya da böyle hayatınızda ya da işinizde bir şekilde zorlu insanlarla veya istemediğiniz iletişim durumlarıyla karşılaşacaksınız. Karşınızdaki kişiyi değiştiremeyeceğiniz durumlarda yapmayı öğrenmeniz gereken en önemli şey, sizin bu duruma verdiğiniz yanıtı düşünmeniz ve durumun üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda tepkisel olmayan, bilinçli bir davranış belirlemenizdir.

Öncelikle, dengesiz bir ruh haliyle ya da yoğun duygusal bir çıkış ile karşılaştığınızda bunun size sıçramasına izin vermeyin. Bu sadece çatışmanın büyümesine sebep olacaktır. Böyle anlarda kendinize odaklanın ve bu durumun sizden bağımsız olarak karşı tarafla ilgili bir şey olduğunu unutmayın. Sakin kalarak ve sınırlarınızı koruyarak yapabileceğiniz en iyi şeye kendinizi verin. Sakin kalabilir ve böyle anları soğukkanlılıkla ele alabilirseniz hem kendiniz hem de karşınızdaki kişi için bir gelişim ve güven alanı yaratma ihtimaliniz ortaya çıkar. Ya da böyle bir alanın yaratılamayacağını fark ederseniz, size iyi gelmeyen ilişkilere gereğinden fazla zihinsel emek ayırmamayı pratik edebilirsiniz.

4. Profesyoneller ile Çalışmak

Kendinizi geliştirmeyi kariyeriniz ve yaşamınız için öncelikli olarak belirlediyseniz ve bu konuda kararlıysanız, sizi en hızlı ve doğru şekilde yönlendirecek ve sürecinizi kolaylaştıracak olan şey profesyonellerden destek almaktır.

Sürecinizi takip edecek ve kimi noktaları daha rahat görmenizi sağlayacak bu kişiler, size hangi yolda gideceğinizi söylemeye çalışmamalı, aksine kendi seçtiğiniz yolda nasıl daha efektif ilerleyebileceğiniz konusunda size destek olmalıdır. Tecrübeli ve kendini bu konuda eğitmiş koçlar ya da mentorler ile, metodik bir şekilde çalışarak gelişim hedeflerinize hızlı ve etkin şekilde ulaşabilirsiniz.