Takip Edilen Bir Lider Olmak İçin 7 Öneri

Liderler insanları hedeflerine ulaşmaları ve ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymaları için etkiler. İnsanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmak, verimli, üretken ve daha mutlu olma yolunda onların elinden tutmak, bir lider olarak sevilip saygı görmek ve takip edilmek için hayatınızda atabileceğiniz pek çok adım var. İster organizasyonunuzda ister arkadaş grubunuzda takdir edilmeniz, fikir ve davranışlarınızda öne çıkmanız için bazı önerileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Vizyonunuzu hayata geçirin.

Takdir gören ve takip edilen liderler, ortaya güçlü ve engin bir vizyon koyar. Ancak bu vizyonu soyut bir şekilde çizer ve benimsemezseniz, başka kimsenin benimsemesini sağlamanız da mümkün olmaz. Tarihteki çok önemli ve sevilen liderlerden biri olan Mahatma Gandhi'nin dediği gibi, "dünyada görmek istediğiniz değişimin kendisi olun".

2. Sözünüzü tutun.

İster belirli bir tarihte teslim edeceğiniz proje üzerinde çalışıyor olun, ister çay molasında görüşüp sohbet etmek üzerine biriyle anlaşmış olun, verdiğiniz sözün arkasında durmak son derece önemlidir. İnsanlar ağzınızdan çıkanı eyleminizin takip ettiğini gördüğünde size duydukları güven ve saygı artar.

3. Kendinizi geliştirin.

Geldiğiniz noktadan tatmin olup kenara çekilirseniz, gelişime alan tanımazsınız. Hayatında gelişim ve yeniliğe yer vermeyen insanlar, diğer insanları da gelişim konusunda etkilemeyi başaramaz. Sahip olduklarınıza şükran duymak harika bir şeydir, ancak elinizden daha fazlası geliyorsa bunun üzerinde çalışmanız insanların takdirini toplayacaktır.

4. Uzun vadeyi düşünün.

Gündelik başarılara ve kısa vadeye odaklanmak, büyük resmi görmenin önüne kimi zaman geçebilir. Günün sorumluluklarını yerine getirmek son derece önemlidir, ancak Asil Hedefinizin ne olduğunu, uzun vadede neye ulaşmak istediğinizi kendinize her zaman hatırlatmanız vizyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bütünü gören ve geleceği göz önünde bulunduran liderler, ekibe umut ve proaktif bir bakış açısı getirir.

5. İnsanlara yatırım yapın.

İnsani etkenler başarıda en az somut ve materyal tüm etkenler kadar rol oynar. İnsanları önemsemek, iyi tanımak, onları neyin motive ettiğini bilmek ilişkilerinizi güçlendirecek ve insanların size duyduğu yakınlığı arttıracaktır. Etrafınızdaki insanlarla samimiyetle ilgilenin, sohbet edin, onlara sorular sorun. Bu hem sizin hayatınızı zenginleştirecek, hem de başarıya giden yolda birlikte hareket etmenizi, takip edilmenizi sağlayacaktır.

6. Önce dinleyin.

Liderler soru sorar ve cevaplarını can kulağıyla dinler. Bir çalışanınıza ne yapacağını söylemeden önce durun ve dinleyin. Soruların cevabınızı bildiğinizi varsaymayın - herkes meseleye farklı bir bakış açısı ve derinlik getirebilir. Samimiyet ve merakla soru sorun, insanların önünüzdeki sürece olan yaklaşımını öğrenin. İnsanlar fikirlerinin önemli olduğunu ve karar alma sürecine katkıda bulunabildiklerini düşündüğünde kendilerini daha çok verirler, ortaya koydukları emekten ve işin bir parçası olmaktan gurur duyarlar.

7. Takdir edin.

İnsanlar iyi bir iş ortaya koyduklarında, bunu bildiklerinden emin olun. "Onlar benim önemsediğimi nasıl olsa biliyor," diye düşünmeyin. Kimi zaman kişiler kendi işlerinden ve yeteneklerinden şüpheye düşebilir, ya da ortaya koydukları emeğin değer görüp görmediğini sorgulayabilirler. İnsanları gördüğünüzü, çalışmalarına saygı duyduğunuzu ve iyi bir iş çıkardıklarını düşündüğünüzü dile getirin. Bu bir prim ya da ödül olmak zorunda değildir, emeğini ortaya koyan kişi için samimi bir teşekkürün değeri oldukça yüksektir.

Saymış olduğum tüm bu öneriler, başarıya giden yolda rasyonel veriler kadar duygusal verilerin ve insani faktörlerin de önemli olduğunu ortaya koyuyor. Güçlü, takip ve takdir edilen bir lider olmak, sizi "lider" olarak gören kişilerin kalbine ve hayatına dokunmaktan geçiyor. İnsani ve duygusal verilerin daha farkında ve duygularınız ile akıllı olarak liderlik becerilerinizi geliştirmek için Duygusal Zeka ile Liderlik eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için Liderlik Eğitimi sayfasını ziyaret edebilir, [email protected] adresi üzerinden benimle ve ekibimle iletişime geçebilirsiniz.