Tazelenmek İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Her birimiz olduğumuz yerde takılıp kaldığımızı, ilerleme kaydedemediğimizi, hedeflerimizi göremediğimizi ya da bu hedeflere yönelecek motivasyonu kendimizde bulamadığımızı düşündüğümüz dönemler yaşarız. Bu tür hisler önümüzü görmemize engel olabilir, bir sonraki adımın ne olacağını kestiremeyebiliriz ve endişeye kapılabiliriz. Böyle anlarda taze bir soluk almak, üzerimizdeki ağırlığı kaldırmak ve mutlu bir başlangıç yapmak için atabileceğimiz 5 somut adımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 1. Takılıp kaldığınız zamanları fark etmek

Kimi zaman bu takılı kalma hissini fark etmeyiz bile. Bu hisler yavaş yavaş birikir, günlerinizin birbirine benzer ilerlediğini ve yol kat edemediğinizi anlamanız zaman alabilir. Durumu değerlendirmek ve hızlıca harekete geçmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

 • Kendinizi sık sık “Bugünü de bir atlatayım” diye düşünürken buluyor musunuz?
 • Tatmin olmamış, sıkılmış hissediyor musunuz?
 • Motivasyonunuzu kaybettiğinizi mi düşünüyorsunuz?
 • Bir şeyleri değiştirmek istiyorsunuz ama yeni bir sürece girmek gözünüzü mü korkutuyor?

Bu soruların çoğuna “Evet” yanıtını verdiyseniz, takılıp kaldığınız bir süreç yaşıyor olabilirsiniz.

 1. Tıkanıklığın kaynağını bulmak

Takılı kaldığınızı fark ettiğinizde bir sonraki adım bunun kaynağını doğru olarak tanımlamaktır.  Belki hayatınızdaki bir kişiyle bir problem yaşadınız ama “tatsızlık çıkmasın” diye üzerini örttünüz. Belki iş temponuz ile kendinize ayıracağınız zamanın dengesini kurmakta zorlandınız. Sorun her ne olursa olsun, önemsizleştirmek ve görmezden gelmek ya da kendinizi çaresiz hissedip zihninizde bu meseleyi büyütmek işe yaramayacaktır. Kaynağı bulun ve üzerine eğilin.

 1. Z/G/Ç Değerlendirmesi

Six Seconds ailesi olarak sorunlara eğilirken yaptığımız bir şey var: Zaman-Kapsam-Çaba değerlendirmesi. Kendinize şunları sorabilirsiniz:

Zaman

 • Bu durum ne zaman başladı?
 • Ne kadar sürecek? Gelip geçici bir dönem mi?
 • Kendime bu konuya eğilecek zamanı nasıl yaratabilirim?

Kapsam

 • Bu sorun hayatımın hangi alanlarını etkiliyor?
 • Bu kaynağın üzerine eğildiğimde hayatımda başka nasıl değişiklikler olabilir?

Çaba

 • Bu konuda yapabileceğim neler var?
 • Meselenin kaynağını çözmek için hangi becerilere sahibim?

 

 1. Sayfayı çevirmek

Yukarıda söz ettiğim soruları bir düşünmek ve cevaplarınızı yazıya dökmek size büyük bir içgörü sunabilir. Detaylıca süreci düşünmek, kendi güçlü yönlerinizi ve gelişim fırsatlarınızı değerlendirmek ve belirsizliği anlamlandırmaya çalışmak için yazmak harika bir araç olabilir.

 1. Tazeliği korumak

Taze bir başlangıç yapmak içimizi yepyeni bir motivasyonla ve ferahlıkla doldurabilir. Süreç ne kadar sıkıntı verirse versin bize kattıkları, o dönemi atlattıktan sonra büyük bir öğrenme olarak cebimizde kalacak, yılmazlığımızı görmemizi ve zor zamanları aşabildiğimizi kendimize ispat etmemizi sağlayacaktır.  İniş çıkışlarla dolu olan bu hayatta “yeniden başlat” tuşuna basmak ve yeni başlangıçlar yapmak hiçbir zaman geç değildir, ya da bir kez sıkıntıyı atlatmak benzer bir durumu yeniden yaşamayacağımız anlamına gelmez. Önemli olan her ne olursa olsun hayatımızın iplerini elimize alabileceğimizi bilmektir.

Yeni bir perspektif kazanmak, karşılaştığınız durumlara çözüm getirirken bilimsel ve öğrenilebilir Duygusal Zeka modelinden yararlanmak isterseniz, yolculuğunuzda size rehberlik etmekten memnuniyet duyarım. Online olarak gerçekleştirebildiğimiz koçluk süreci hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilir veya [email protected] adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.