Yaşamın Temeli Olan Güven Duygusunu Beslemek İçin 4 Öneri

İnsanlığın varoluşundan beri güven, insanların birlikte hareket edebilmesinin temelini oluşturan ana duygu olmuştur. Güven için bireyler arasında kurulan oldukça ince işlenmiş sözsüz bir anlaşmadır diyebiliriz. İki kişi veya iki grup arasında güven bağının oluşması vakit alır ve bu süreç karşılıklı edinilen olumlu tecrübelerle beslenir. Ancak kurulan bu bağ bir kez güçlendiğinde ortaya çıkacak karşılıklı tatmin, sağlıklı iletişim ve verimli birliktelikler, bu uzun soluklu sürece değer. Bir kişiye güvenmek ve güven vermek iş yerinde, aile ortamlarında, günlük yaşamlarımızda kurduğumuz her ilişkide yaşadığımız tatmini, tamamlanmışlık hissini ve verimliliği arttıran temel unsurdur. Çünkü güven rahat ettirici bir duygudur. Kendimizi tehlike altında hissetmediğimize, savunma mekanizmalarına ihtiyaç duymadığımıza, kendimiz gibi olabileceğimize işaret eder ve samimiyeti geliştirir. 

Güven, davranışlarımızla harekete geçirdiğimiz bir duygudur. Davranışlarınızda yapacağınız bazı değişiklikler ve atacağınız ufak adımlar dahi nasıl algılandığınıza dair çok şeyi değiştirir. Günlük hayatınızda çevrenizdeki insanlar ile aranızda olan güven duygusunu pratik birkaç öneri ile nasıl besleyebileceğinizden bahsetmek istiyorum.


1- Aktif olun ve iletişime geçin.

İsterseniz kapısından ilk defa girdiğiniz mahalledeki bir esnaf olsun isterseniz 10 yıllık iş arkadaşınız; iletişim, güvenin kurulmasındaki başlatıcı etkendir ve sürekliliği sağlar. İlk merhabayı demekten geri durmayın ve karşınızdaki insanın yaşamı veya durumuyla ilgilenin, samimiyetiniz doğrultusunda sorular sorun ve size gelen sorulara da yeterli olduğunu düşündüğünüz cevapları verin. Bu şekilde karşınızdakiyle bir bağ kurma veya bu bağı sürdürme yolundaki iyi niyetinizi hissettirmiş olacaksınız.

2- Sözünüzde durun, işleri geciktirmeyin.

Sözünüzde durmuş olmak bile kimi zaman yeterli olmayabilir. Yapmaya söz verdiğiniz işi ucu ucuna yetiştirmek ve söz verdiğinizden önce tamamlamak arasında büyük bir fark vardır. Karşınızdaki kişi onu öncelikleriniz arasında nereye koyduğunuzu düşünecek, ricasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair kaygı duymaya başlayacaktır. Bu kaygıyı önlemek, süreç boyunca onlarla iletişimde kalarak rahatlamalarını sağlamak güven duygusunu önemli ölçüde besleyecektir. Çevrenizdeki insanların sizden yapmanızı beklediklerini aksatmadan ve iyi bir zamanlama ile gerçekleştirmeyi alışkanlık haline getirirseniz karşılığını da kısa sürede alabilirsiniz.

3- Birlikte hareket edebilmek için kendinize ve diğerlerine şans tanıyın.

İnsanlar arası güven duygusunun oluşması oldukça çetrefilli bir süreç olabilir. Genelde güvenmeden bir yola baş koymak istemezseniz. Aralarındaki güven bağı henüz kurulmamış kişi ve gruplar ile ciddi işlere kalkışmak büyük bir hata olabilir, fakat bu güvenin kurulması için bir yerden başlamak gerektiğini de unutmamak gerekir. Küçük işler veya küçük etkileşimler ile başlayarak karşınızdakiler ile aşamalı olarak birlikte hareket etme kabiliyetinizi arttırın ve güveninizi besleyin. Bu ilişki ve iş dinamiği içerisindeki rolünüzü iyi bir şekilde üstlenmeyi ihmal etmeyin.

4- İç sesinizi ve kendinize nasıl davrandığınızı fark edin.

Kendinize karşı nasıl davrandığınız başkaları için güven anlamında referans olabilecek çok önemli bir detaydır. Dışarıdaki insanlara ne kadar nazik ve candan bir tavırla davranıyor olursanız olun, karamsar ve eleştirel bir iç sese sahipseniz ve ufak hatalarınızda dahi kendinizi sert bir şekilde yargılayıp yıpratıyorsanız bu kendinize güveninizi etkileyecektir. Sürekli kendinize kızmanız ve özgüveninizi yıkmanız, etrafınızdakilere dengeli olmayan bir ruh halinin mesajını verir. Bu durum çevrenizdeki insanlarda tedirginlik yaratabilir ve size güvenmekte zorluk çekmelerine sebebiyet verebilir. Hatalarınıza objektif bir şekilde soğukkanlılıkla yaklaşmayı öğrenmelisiniz. İçinizde yükselen duygu her ne duygu olursa olsun, bu duygu ile birlikte dengeli bir şekilde yol alabilmeyi önce kendiniz için daha sonra da etrafınızdakiler ile olan güven ilişkileriniz için önemsemelisiniz.