Zor Zamanların Ortasında, Duygusal Zeka Ağı Türkiye'de Umut Kıvılcımlarını Yakıyor!

Six Seconds ailesinden sevgili Michael Miller, çalışmalarımızdan söz eden pek hoş bir yazı kaleme almış. Duygusal Zekanın Türkiye'de yayılması için ekibimle birlikte verdiğimiz uğraşların görünür olması ve karşılığını bulması beni çok memnun ediyor. Yazının çevirisini sizlerle paylaşıyorum.

Ülkemiz ve çevremizde zor dönemler yaşanıyor: Artan kutuplaşma, yükselen gerilim, bunlarla birlikte empati ve iş birliğinde yaşanan düşüş… Ancak tam da bu yüzden, çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Tüm zorlukların ortasında EQ Ağı’nın Türkiye’deki partneri, yıllar süren yoğun çabanın sonucunda Six Seconds’ın Duygusal Zeka eğitimini Türkiye’ye getirmeyi başardı. Hayatın Ritmi’nden Erdem Ercan’ın önderliğinde, yakın zamanda EQ Core programı ilk kez Türkçe gerçekleşti. Dünyadaki EQ Ağı Türkiye’de de, Duygusal Zekaya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulduğu bu dönemde gitgide büyüyor.


 “Karanlık karanlığı uzaklaştıramaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret nefreti uzaklaştıramaz; bunu ancak sevgi yapabilir.” – Martin Luther King Jr.

Bir EQ atılımı


Erdem yıllarca Six Seconds EQ sertifikasyonlarını kendi ülkesinde ve ana dilinde gerçekleştirmenin hayalini kurdu. Duygusal Zeka eğitiminin etkilerini kendinde ve başkalarında ilk elden görmüştü. Bu araç ve bilgileri yakınındaki insanlara da yayabilmeyi istiyordu. Ancak sertifikasyonu Türkçe olarak düzenlemek olağanüstü bir zaman ve enerji gerektiriyordu, sonuçların da herhangi bir garantisi yoktu. Erdem ve ekibi İngilizce’den 400 sayfanın üzerinde çeviri yaptı ve EQ materyallerini Türkçe eğitimde kullanmak üzere adapte etti. Yalnızca bu süreç bile 9 ayın üzerinde vakit aldı. Ancak sonunda, Erdem, “Hiçbir şeyi değiştirmezdim,” diyor. “Birlikte çok fazla şey öğrenen harika bir gruba sahiptik. Son zamanlardaki bu düşüşü tersine çevirme ve Türkiye’deki yaşam kalitesini geliştirme hayallerime doğru attığımız büyük bir adımdı. Dalgalara engel olamazsınız” diyor ve duruyor, “ama sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

Her birimizde bir kıvılcım yakmak


4 günlük eğitim programı için farklı şehir ve yaşam tarzlarından 12 katılımcı bir araya geldi. Her biri kendine has çıkarımlarla ayrılsa da, geri bildirimlerde kendini gösteren ortak temalar vardı: Kendine ve diğerlerine karşı tazelenmiş bir bakış açısı, yenilenen bir şükran hissi, bağlılık hissi. 
 
Katılımcıların neler söylediğine bakalım:
 
“Başlangıçta şüpheci bir yaklaşımım olsa da bu hemen değişti. Eğlenceli, dolu dolu ve yoğun dört günün sonunda bana kalan çok şey oldu. İnsanlara yeni bir gözle bakmama ve onları daha derinden anlamama yardımcı oldu. Daha fazla eğitime katılmak isterim.” - Sedat Birol

 “Kendi duygularıma farklı bir perspektiften bakmayı öğrendim. Onlara karşı değil, onlarla birlikte hareket edecek gücü kendimde buldum. Bu programa katılma kararını verdiğim için çok memnunum.” - Elchin Azimli

 “Bu program beklentilerimi aştı. Kişisel ve profesyonel yaşamımda, bir koç olarak işimde bana inanılmaz faydası dokundu. Erdem’in konuya hakimiyeti, samimiyeti, enerjisi ve sıcaklığına 100 üzerinden 100 veririm. Teşekkürler!”
- Zafer Kaşıkara

 “Erdem’e A+ veriyorum. Öğrenmek ve gelişmek için mükemmel bir ortam yarattı.” - Nurdan Özdemir

 “Eğitimin interaktif oluşunu çok sevdim, katılımcıların tecrübeleri her zaman çerçeveye dahildi.” - Özlem Bahar

 “Duygusal Zekaya dair ne, neden ve nasıl sorularına cevap veren güçlü bir eğitimdi.” - Yeşim Ustaoğlu

 “Bir sonraki ne zaman? Öğrenmeye devam etmek için sabırsızlanıyorum.” - Ahmet Fikret Baltaoğlu

Türkçe EQ sertifikasyon programına katılmak ister misiniz?
Six Seconds'ın bir sonraki sertifikasyon programı  3-4-5-6 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Daha fazla bilgi için: https://www.hayatinritmi.com.tr/tr/six-seconds-sertifikasyon-egitimi-bilgileri,168 adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Micheal Miller